|||

Kalanchoe blossfeldiana – jak uprawiać w doniczce?

Kalanchoe blossfeldiana
Kalanchoe blossfeldiana. Zdjęcie autorstwa hartono subagio z Pixabay

Żyworódka, bo tak inaczej jest nazywane kalanchoe blossfeldiana jest jednym z najpiękniejszych sukulentów. Należy do rodziny gruboszowatych (crassulaceae). Roślina pochodzi z Madagaskaru. W naszych domach jest w stanie osiągnąć około 25 cm wysokości i szerokości. W warunkach naturalnych dorasta nawet do 1,8 m wysokości. Zwykle dożywa do 10 lat a nawet dłużej. Kalanchoe blossfeldiana jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Polecana początkującym ogrodnikom lub osobom, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu.

Liście i kwiaty

Liście mają ciemnozielone zabarwienie z woskowatym połyskiem. Kształt liści jest lancetowaty a ich powierzchnia gładka. Mają lekko pofałdowane brzegi i są mięsiste. Jeśli idzie o kwiaty, zwykle pojawiają się zimą lub wiosną i są one czteropłatkowe. Przy czym, podstawa płatków tworzy rurkę zakończoną dekoracyjnym kielichem. Drobne kwiaty są zawieszone w górę i mogą przybierać różną barwę zaczynając od białej, po różową i czerwoną a kończąc na pomarańczowej. Co ciekawe, roślina tworzy wiele pąków, które nie zakwitają wszystkie od razu. I na całe szczęście, bo możemy cieszyć się ich pięknym przez wiele miesięcy.

Stanowisko

Podobnie jak difenbachia, kalanchoe blossfeldiana lubi jasne stanowiska, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Nadmiar słońca może prowadzić do poparzeń liści. Bezpośrednie nasłonecznienie jest jedynie zalecane zimą, kiedy słońce jest słabe a dzień krótki. Latem warto przenieść roślinę na taras lub do ogrodu umieszczając ją w półcieniu czy miejscu osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Kiedy roślina nie ma wystarczającej ilości światła, wtedy nie zakwitnie a jej pędy zaczną się nadmiernie wydłużać.

Kalanchoe blossfeldiana. Zdjęcie autorstwa hartono subagio z Pixabay

Temperatura

Kalanchoe blossfeldiana dobrze rośnie w temperaturze pokojowej czyli 22C. W czasie kwitnienia i w nocy temperatura powinna być niższa. Najważniejsze, aby temperatura nie spadała poniżej 15C.

Podłoże

Ziemia w doniczce powinna być żyzna i przepuszczalna. Można samemu stworzyć odpowiednią mieszankę, składającą się z ziemi ogrodowej, gruboziarnistego piasku i zwietrzałej gliny. Możemy również wspomóc się gotowcami czyli mieszankami dla roślin kwitnących np. pelargonii. Na cokolwiek się zdecydujemy pamiętajmy, aby pH podłoża było na poziomie około 6-6,5.

Nawożenie

W przypadku żyworódki stosujemy nawozy dla roślin kwitnących, rozcieńczając dwukrotnie zalecaną dawkę. W okresie wzrostu nawozimy co dwa tygodnie. Jesienią przechodzimy na nawóz ze zmniejszoną ilością azotu a zwiększoną potasu.

Wilgotność powietrza

Jak wspomniałam na początku artykułu, kalanchoe blossfeldiana należy do „gruboszowatych” co oznacza w praktyce, że gromadzi wodę i podobnie jak grubosz, toleruje suche powietrze. Zraszanie jest konieczne tylko wtedy, kiedy chcemy oczyścić roślinę np. z kurzu.

Kalanchoe blossfeldiana. Zdjęcie autorstwa Samuel Stone z Pixabay

Podlewanie

Kalanchoe blossfeldiana jako sukulent nie wymaga częstego podlewania. Zaleca się, aby latem podlewać roślinę raz w tygodniu, natomiast zimą dwa razy w miesiącu. Tak naprawdę wszystko zależy od warunków, które panują w naszych domach – wilgotności powietrza i temperatury. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy nie przelewali rośliny, ponieważ nadmiar wody jej szkodzi doprowadzając do gnicia korzeni i powstawania szarej pleśni. Pod czas podlewania woda nie powinna zostawać u nasady liści i w stożku wzrostu. Warto przed następnym podlewaniem zaczekać aż podłoże lekko przeschnie (figowiec sprężysty ma podobnie).

Przesadzanie

Roślinę najlepiej przesadzać na wiosnę i tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Należy uważać na jej delikatne korzenie.

Rozmnażanie

Kalanchoe blossfeldiana można rozmnażać na wiele sposobów, między innymi poprzez sadzonkowanie liściowe, wierzchołkowe, pędowe czy też przez wysiew nasion. Najciekawsze jednak jest to, że żyworódka na liściach wytwarza tzw. „rozmnóżki” czyli młode rośliny. Rozmnóżki, kiedy opadają na wilgotne podłoże (są bardzo wrażliwe na najmniejsze uderzenia), same się ukorzeniają, co pozwala na to, aby roślina zyskała bardziej dekoracyjny wygląd i przedłużyła swoją „długowieczność”. W świecie natury, to bardzo rzadkie zjawisko. Swego rodzaju perpetuum mobile! 🙂

Choroby i szkodniki

Roślinę lubią atakować wełnowce pędowe, mszyce, czerwce mączaste i mącznik prawdziwy. Z chorób szara pleśń, która powstaje między innymi na skutek nadmiernego podlewania.

Kalanchoe blossfeldiana. Zdjęcie autorstwa Foto-RaBe z Pixabay

Ciekawostki

  • Warto usuwać na bieżąco przekwitłe pędy, ponieważ sprzyja to tworzeniu nowych kwiatostanów.
  • Żyworódka ma właściwości bakteriobójcze, które przyspieszają gojenie się ran.
  • Kalanchoe blossfeldiana należy do jednych z najbardziej wytrzymałych roślin.
  • Roślina „lubi” zbierać kurz, dlatego starajmy się ją regularnie oczyszczać.
  • Kiedy kupujemy żyworódkę w sklepach wielkopowierzchniowych jej kwiaty nie powinny być maksymalnie rozwinięte.
  • W sprzedaży pojawiły się miniaturki kalanchoe.
  • Co zrobić, aby kalanchoe blossfeldiana ponownie zakwitło?

Żyworódka jest rośliną dnia krótkiego, podobnie jak poinsecja. Pora kwitnienia rośliny nie jest przypadkowa, ponieważ wynika z zegara biologicznego, regulowanego długością dnia, która jest zależna od miejsca pochodzenia. Kalanchoe blossfeldiana nie zakwitnie, kiedy dzień jest dłuższy niż 12 godzin. Im bardziej wydłuża się dzień, tym mniej zaczyna pojawiać się kwiatów. Z tego powodu przez lato rozwijają się jedynie liście, gromadząc niezbędną energię słoneczną, aby jesienią „zainwestować” ją, w tworzenie się kwiatów. Dzięki temu ogrodnicy mogą dokładnie planować kwitnięcie roślin przez doświetlanie lub zaciemnianie. W warunkach domowych również można sterować długością dnia i nocy za pomocą np. kartonu. Wystarczy, że roślinę będziemy trzymać szczelnie pod przykryciem przez 14 godzin dziennie około 6 tygodni. Okres ten powinien wystarczyć, aby zainicjować zakwitnięcie. Samo kwitnięcie możemy wydłużać poprzez usuwanie przekwitłych kwiatów. Na ich miejscu pojawią się nowe.

Kalanchoe blossfeldiana. Zdjęcie autorstwa Horst Doehler z Pixabay

Źródło

„Dom z pasją. Rośliny doniczkowe” Autor: Krzysztof Ulanowski
„Kwiaty w domu”; Autor: Jarosław Rak
„Rośliny w domu. Porady Miejskiego Ogrodnika” Autor: Paweł Szymaniuk
„Rośliny pokojowe Larousse Praktyczna encyklopedia” Autor: Patrick Mioulane

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *